Petice proti omezování svobody slova na sociálních sítích

“Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu hájit Vaše právo to říkat.”
E. B. Hallová o přístupu Voltaira

Připojte svůj podpis k petici

 


Globální sociální sítě dnes představují hlavní fóra veřejné diskuse a jsou také významným fórem politickým. Jejich vliv na politickou soutěž a volební výsledky je srovnatelný s největšími tištěnými, rozhlasovými nebo TV médii. Vlastníci platforem mají na trhu prakticky monopolní pozici a nejsou politicky neutrální. Naopak, selektivní filtrací obsahu a blokací nepohodlných uživatelů systematicky porušují právo na svobodu projevu a ustanovení o nepřípustnosti cenzury, základní kameny ústavního pořádku ČR.

Absolutní moc nad nimi drží nadnárodní korporace s dominantní pozicí na trhu. Rovný přístup zde není garantován, jednotlivé názory nemají stejnou šanci být publikovány. Správu obsahu vykonávají podle neprůhledných, vágních a nekonzistentně aplikovaných pravidel. Zcela legitimní názory běžných uživatelů (již dávno nejde jen o kontroverzní „radikály“) odstraňují tyto firmy ze společenské diskuze bez možnosti se bránit. Cenzurují se už i prostá historická fakta. Transparentnost, které se v moderním světě nevyhne ani starosta malé obce, v případě těchto obřích korporací stát nevyžaduje.


Cenzura ze strany soukromého kvazi-monopolu je stále cenzura

Je nepřijatelné, aby o tom, co je pravda nebo lež, rozhodovali špatně placení zaměstnanci z Filipín, kteří mnohdy ani neovládají příslušný jazyk a spoléhají na automatické překlady. Je nepřijatelné, aby anonymní studentský brigádník určoval, který politický názor je možné šířit, navíc podle neznámých instrukcí. Je možné mluvit o svobodném přístupu k informacím, demokratické politické soutěži a svobodě slova, jestliže nadnárodní korporace rozhodují, které příspěvky potlačí a které čtenářům úplně odfiltrují? Jestliže zasahují již i do obsahu soukromých zpráv a při vyhledávání upřednostňují vybrané politické kandidáty

Pravidla, podle nichž zasahují platformy autorům do obsahu, jsou přitom velmi vágní a dokonce retroaktivně se mění dle momentální nálady v určitých kruzích společnosti. O účet tak může přijít kdokoliv, a to i za několik let starý příspěvek, který byl v době svého vzniku nekontroverzní.


Proč stát dovoluje nadnárodní korporaci to, co nesmí ani drobný soukromník?

Pokud přistoupíme na argument, že soukromá firma si může stanovit jakákoli pravidla diskriminující klienty pro jejich názory, dle stejné logiky by operátoři časem mohli chtít přerušovat hovory a blokovat zákazníky za obsah SMS zpráv.

Budeme tolerovat odmítání zákazníků na základě pohlaví, náboženství, národnosti nebo barvy pleti? To by byla stejná diskriminace jako na základě názorů.  

Na místě je proto otázka, kdy lze zákazníkovi odmítnout poskytnutí služby a jak se ten může bránit a uplatnit reklamaci, pokud provozovatel porušil svá vlastní pravidla. V nich se totiž nepíše o tom, že jsou povoleny jen některé politické názory. Vzniká tím i prostor pro korupci či zákulisní ovlivňování obsahu sociálních sítí ze strany různých subjektů včetně veřejnoprávních, kterým jsme žádnou cenzurní pravomoc nesvěřili. Staletí právního vývoje, při kterém se naši předkové snažili omezit moc vlád nad svobodou projevu a tisku, jsou možností takové tiché spolupráce ohrožena.


V sázce je demokracie

Jestliže nadnárodní gigant určuje, jaké informace se dostanou k uživatelům, může snadno ovlivnit volby tím, že bude systematicky potlačovat pozitivní zprávy a  upřednostňovat ty negativní o jednom kandidátovi, zatímco o druhém naopak. Podobně může preferovat vybrané politické strany či názorové proudy.

Jsme připraveni na situaci, když přestane zobrazovat příspěvky nebo zablokuje účty nepohodlných kandidátů a nahradí je příspěvky jejich konkurentů, k jejichž sledování se uživatel ani nepřihlásil? Jsme připraveni na to, že v den voleb vybídne vlastník či manažer sítě potenciální voliče jedné strany, aby šli volit, zatímco druhé od toho odradí? Vzhledem k nulové právní úpravě jde o zcela anonymní, netransparentní a utajované procesy a v nich zainteresované osoby, které mohou významně ovlivnit např. výsledky voleb.

Svoje zkušenosti s cenzurou sociálních sítí má již řada zahraničních i českých politiků, právníků a médií (např. Pavel Hasenkopf nebo Reflex). Mnozí si donedávna mysleli, že je to jen problém radikálů a podivínů a jich se netýká. Nyní vidíme, že se totéž děje světoznámým osobnostem, respektovaným intelektuálům, univerzitním profesorům a politickým kandidátům. Potlačování svobody projevu se tedy stává běžnou praxí.


Proto vyzýváme zákonodárce Parlamentu, vládu a prezidenta České republiky, jejichž povinností je chránit náš ústavní řád, aby

1. zahájili veřejnou debatu s účastí široké veřejnosti o tom, jak zabránit omezování svobody projevu na sociálních sítích, které již začíná deformovat politickou soutěž a fungování demokratických procesů,

2. bez zbytečného odkladu vytvořili parlamentní komisi se zastoupením všech stran v Poslanecké sněmovně a odborníků z oblasti práva, která by se zabývala případy občanů i právnických osob, jejichž účty byly blokovány a příspěvky smazány, aby tyto zkušenosti mohly být využity pro následný zákonodárný proces,

3. po globálních platformách žádali formou zákonné povinnosti ustanovení odpovědné osoby s působištěm v ČR a s přiměřenými rozhodovacími pravomocemi pro průběžné řešení případů, kde mohl být porušen zákon.


Miroslav Bárta, prorektor a egyptolog 
Stanislav Bernard, podnikatel
Petr Drulák, bývalý velvyslanec
Andrej Duhan, právník a publicista
Pavel Fajt, hudebník
Jefim Fištejn, publicista a scénárista
Jan Gregor, místopředseda Aliance pro rodinu
Jana Zwyrtek Hamplová, advokátka
Marian Kechlibar, publicista
Martina Kociánová, moderátorka
Zbyněk Maděryč, fotograf
Michal Malý, podnikatel
Pavel Matocha, místopředseda Rady ČT a promotér šachu
Ondřej Neff, spisovatel a fotograf
Zbyněk Passer, předseda České společnosti přátel Izraele
Marek Stoniš, šéfredaktor
Karolina Stonjeková, PR manažerka
Roman Tesař, ředitel firmy
Ondřej Tesárek, publicista
Daniel Vávra, kreativní ředitel a publicista
Vlastimil Veselý, R&D konzultant
Jan Všianský, podnikatel
David Zábranský, spisovatel
Matyáš Zrno, šéfredaktor  

Nezapomeňte svůj podpis potvrdit kliknutím na odkaz ve zprávě, kterou vám systém pošle na zadaný mail (bez toho se váš podpis nezapočítá). Možná ji máte ve spamu. Sledujte aktuality na www.stop-cenzure.cz

 
Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

 • Dourova pri neuspechu v obeseni

  na podprsence z toho vysla jako ikona Havloidu a ted bude cenzurovat Cehuny, kteri si to nechaji libit.

 • lubajs

  V mém případě stačilo na facebookové diskusi párkrát upozornit, jak to, že není nikomu podezřelé, že hned pět členů vlády je angažováno v Bakalou podporovaném Aspen institutu (plus plno dalších lidí z opozice, mainstreamových médií, justice atd) a přirovnal to jejich členství k příslušnosti k sektě nebo mafii, kdy jsou tito lidé povinni v prvé řadě sloužit organizaci. No a dočkal jsem se zablokování svého profilu. Někomu se asi nelíbilo, že jsem na to poukazoval.

 • Dcera udavače StB “Kontrolora“ z Třebíče Jourová (ANO) utahuje šrouby

  “Facebook, Google a Twitter nám budou předkládat měsíční zprávy o svém úsilí vyhladit dezinformační kampaně. Zatím nedělají dost. Šiřitelé dezinformačních zpráv budou odříznuti od příjmů z reklamy,” oznámila místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová (2019-2024) na tiskové konferenci 10. června 2020.

  VIDEO TISKOVÁ KONFERENCE JOUROVÉ
  #EUvsDisinfo - Jourová says platforms must provide better information on revenue from Disinformation
  492 zhlédnutí
  •10. 6. 2020
  https://www.youtube.com/watch?v=p3G7BQlHx2Q

  Věra Jourová, roz. Špaková je dcera spolupracovníka StB Jiřího Špaka (1938 - 1991), krycí jméno "Kontrolor", PB držitel propůjčeného bytu. Udavači se od roku 1974 scházeli s StB v bytě rodičů Jourové, aby je veřejnost neviděla, jak docházejí na StB Třebíč.
  Protokol registrace svazků agenturního a kontrarozvědného rozpracování 23800-24789 09.12.1974 SEO KS SNB Brno
  https://www.abscr.cz/jmenne-evidence/
  https://www.horacke-noviny.com/zprava-hospoda_u_vaigneru_otevre_uz_za_necely_tyden-3920.htm

  StBáci rozkradli Československo a nyní zamořují nejvyšší funkce v Evropské unii! Pryč s StBáky!

 • Vladne nam STBacka a komousska mafie

  V odpovědi na: Dcera udavače StB “Kontrolora“ z Třebíče Jourová (ANO) utahuje šrouby

  Meli pristup ke statnimu majetku po sametu a rozkradli ho i s tim, co sami ukradli obcanum za totalitniho vyvlastnovani. Restituce se nekonaly, kdyz jste neuplatil soudce, nedali vam nic! A kdo mel na to, jit si stezovat do Strasburku? I tam meli sve lidi, ktere stiznosti zadrzovali misto projednani.

 • Vsechno k nam jde z USA

  Co nas tedy ceka:
  http://www.zvedavec.org/komentare/2020/09/8432-listopadove-volby-jsou-o-belosstvi-o-nicem-jinem.htm

 • Otravila Navalneho britska MI6?

  Puzzle i bez odmitnute ruske pomoci pri vysetrovani se pomalu plni fakty:
  http://www.novarepublika.cz/2020/09/stopy-otravenia-navalneho-ukazuju-na.html

 • *

  V odpovědi na: Otravila Navalneho britska MI6?

  A myslíte si, že Navalnyj je (byl) Kremlem řízená opozice, jakože dvojí agent?

 • Ano, cetl jsem o tom.

  V odpovědi na: *

  Jeho ukolem bylo, nabalovat na sebe ruske opozicniky a potizisty. Po zatceni Navalneho a jeho lidi Navalneho vzdy nejdrive pustili z vezeni i po jednom dni. Ostatni ne. Navic ti zmizeli neznamo kam, protoze nebyli znami jako on.
  MI6 to urcite vedela a mohla zabit dve mouchy jednou ranou - otravit Navalneho a osocit Rusko z cinu a za trest zastavit stavbu NS-2, uvalit dalsi sankce, vyhostit diplomaty. Prubeh otravy pripomina otravi Skripalu. Zadny Novicok to nemohl byt, vsichni by zemreli. Novicok ma zapad take, zna jeho vzorec i technologii. Tovarnu si odvezli do USA po rozpadu SSSR.
  Hacek je ovsem v tom, ze nemecke hospodarstvi chce stavbu NS-2 dokoncit, protoze si uvedomuje svou energetickou zavislost. Merkelova sama by ho uz davno stopla.
  Ruskou stopu na Navalnem je mozne vyloucit. Rusove si neotravi opozicnika, aby jim delali potize s NS-2. Nemecko zkousi vzpouru, ackoliv je okupovanou zemi US Army, ktera dohlizi na to, aby Nemecko nemohlo ziskat suverenitu a melo chcipajici armadu.

 • Herec A. Delon

  popsal naprosto vystizne dnesni svet. Slunickari se na tohoto vynikajiciho a popularniho herce, dnes uz kmeta vrhli svou nenavisti a tim jenom potvrdili, ze ma pravdu. Potrefena husa zakejha...
  TENTO SVET OPUSTIM BEZ ĽÚTOSTI, NENÁVIDÍM TÚTO DOBU…

  Skepticky mluvil o současném světě jeden z nejslavnějších francouzských herců Alain Delon v rozhovoru, který vyšel ve včerejším zvláštním vydání týdeníku Paris-Match.

  Především ale nenávidím tuto dobu, je mi z ní na zvracení,“ řekl dvaaosmdesátiletý herec na konci rozhovoru.
  Předluženým USA vládnou deprivanti.
  Ilumináti, židozednáři a další spiklenci proti lidstvu.
  Zkrátka gauneři.
  Jediná možnost udržet moc je něco uloupit.
  Vždyť vše, co USA mají bylo uloupeno. Počínaje územím.
  A tak USA rozvrátily mnoho zemí a povraždily mnoho nevinných lidí.
  Dnes je na řadě Evropa.
  Oslabit Evropu islamizací.
  Zničit evropské národní státy a evropské národy.
  Evropské bílé národy nahradit masou prokřížených .
  Vyvolat na evropské půdě lokální války a válku s Ruskem.
  Oslabit Rusko a zmocnit se jeho zdrojů.
  Tomu napomáhají lokajové v čele EU.
  Tito krátkozrací politici a poskoci US gaunerů jdou proti vlastním zemím a proti vlastnímu lidu.

  Pokud se Evropa nevymaní z vlivu US gaunerů, nemá budoucnost…